Isabella Swan

więcej zdjęć »

Siedemnastoletnia Bella przeprowadza się z wielkiego miasta do ojca, który mieszka w maleńkiej miejscowości Forks w stanie Waszyngton. Zamknięta w sobie i poważna, z trudem przyzwyczaja się do towarzystwa wyluzowanych kolegów ze szkoły, jednak otoczenie szybko ją akceptuje. Wkrótce uwagę Belli przyciąga rodzina Cullenów, znana w mieście ze swojej urody i powściągliwości w kontaktach ze światem.

Piątka adoptowanych dzieci doktora Cullena uczęszcza do tej samej szkoły co Bella; dziewczyna szybko orientuje się, że najmłodszy z chłopaków, przystojny i zdolny Edward, żywi do niej głęboką niechęć. Wkrótce, zaintrygowana tajemniczym Edwardem, rozżalona Bella dowiaduje się od znajomego z dzieciństwa, Jacoba Blacka, że według miejscowej legendy Cullenowie są wampirami. Początkowo pełna niedowierzania, wkrótce dziewczyna przekonuje się, że legendy są prawdą, a napięcie i niechęć między Bellą a Edwardem stopniowo przeradza się w uczucie. Cztery tomy "Zmierzchu" skupiają się na Belli i jej kontaktach ze światem wampirów, jej próbach zaadaptowania się do ich trybu życia. Ważne są też jej uczucia. Okazuje się, że jest zakochana nie tylko w Edwardzie, ale również w Jacobie, co wprowadza w jej życie niemały chaos. W końcu wszystko się jednak wyjaśnia. W ostatniej części serii, "Przed świtem", Bella wychodzi za Edwarda, zachodzi w ciążę i rodzi dziecko - córkę Renesmee Cullen. Poród niemal kończy się jej śmiercią, jednak Edward ratuje ją, zamieniając ją w wampira.

Bella jest drobną, długowłosą brunetką z czekoladowymi oczami. Blada jak na osobę, która wychowała się w upalnym stanie Arizona. Ubiera się na luzie, do założenia bardziej eleganckich kreacji zwykle zmusza ją Alice, jednak Bella nie lubi makijażu i ciągłego przebierania się. Jest dość niezdarna, łatwo się potyka i kaleczy, co często kwituje ironicznymi uwagami. Po przemianie ma długie, brązowe włosy i czerwone oczy, które z czasem jaśnieją. Jako nowo narodzona jest najsilniejsza z rodziny Cullenów z czym nie może się pogodzić Emmett.

Bella jest inteligentna i obdarzona ironicznym poczuciem humoru, jednak cechą, która najbardziej rzuca się w oczy, jest jej zamknięcie w sobie. Bywa poważna i rozsądna jak na swój wiek, jednak wewnątrz jest wrażliwa i uczuciowa. Jest bardzo opiekuńcza i troskliwa, zwłaszcza w stosunku do swoich najbliższych. Nie potrafi kłamać, źle się z tym czuje. Nie cierpi być też w centrum uwagi. Lubi czytać - do jej ulubionych autorów zaliczają się Jane Austen i Szekspir. Wielką zagadką zarówno dla Belli, jak i wampirów jest działanie jej mózgu. Pracuje on na innych zasadach niż u reszty ludzi - zdaje się nie poddawać działaniu "talentów" innych wampirów. Wyjątkiem są Alice (która jest w stanie przewidzieć jej przyszłość) oraz Jasper(który steruje jej emocjami siłą woli) ponieważ, ich zdolności nie wpływają bezpośrednio na umysł oraz Renesmee (która dotykając twarzy pokazuje swoje wspomnienia pragnienia i pytania) ponieważ odziedziczyła dar ojca i matki "na odwrót" i nic nie jest w stanie jej zablokować.

W ostatniej części sagi Bella zostaje zamieniona w wampira. Podobnie jak u niektórych osobników, i u niej po zmianie ujawniają się niezwykłe zdolności. Bella-wampir bardzo szybko omija etap nowo narodzonej, i chociaż cechuje ją olbrzymia siła i skłonności do wybuchów furii, jest w stanie się oprzeć żądzy krwi. Ponadto Bella odkrywa w sobie umiejętność tworzenia niewidzialnej tarczy, która chroni ją przed atakami mentalnymi podobnie uzdolnionych wampirów. Szybko uczy się, jak "okrywać" innych, niestety odkrywa także, że dzięki osobliwemu darowi jej córki Renesmee jej tarcza ma dziury (jak się później okazuje dotyczą one tylko jej córki, która odziedziczyła zdolności rodziców na odwrót, a więc potrafi przekazywać swoje myśli i nikt nie jest w stanie jej zablokować). Przyjmując nauki od pewnej wampirzycy-amazonki Zafriny potrafi także sprawić (odpychając od siebie tarczę), aby Edward mógł usłyszeć jej myśli mimo "ochrony" jaką zapewnia jej tarcza.

Podczas podróży poślubnej Belli i Edwarda, dziewczyna zachodzi w ciążę. Dziecko rozwija się w zabójczo szybkim tempie, w związku z czym młode małżeństwo postanawia wrócić do rodzinnego domu Edwarda, do Forks, aby Carlisle mógł zbadać Bellę. Rodzina Cullenów próbuje nakłonić Bellę do usunięcia ciąży, ponieważ jej życie jest zagrożone, ale ta nie chce o tym słyszeć chwalona za swoją decyzję przez Rosalie. Po pewnym czasie Edward jest w stanie czytać w myślach dziecku pomimo iż jeszcze się nie urodziło. Niestety któregoś dnia (po około miesiącu od podróży poślubnej) gdy Bella jest już w zaawansowanej ciąży, dziecko ma kłopoty z oddychaniem i przez to łamie matce wiele kości (w tym kręgosłup). Za pomocą cięcia cesarskiego Rosalie, Edward i Jacob odbierają poród. Tak rodzi się Reneesme, która jest półwampirem. Rosalie nie wytrzymuje zapachu krwi i budzi się w niej pragnienie, jednak Jacob odciąga ją od Belli i dziecka. Ponieważ serce Belli powoli przestaje bić, Edward kąsa ją, wstrzykując jad, co sprawia, że jego żona staje się wampirem.

Bohaterka nie znosi pełnej wersji swojego imienia. Automatycznie poprawia wszystkich, którzy zwracają się do niej "Isabella". Jedynie Edward Cullen witając się z Bellą nie popełnił tego samego błędu co inni i użył zdrobnienia.

Saga Zmierzchu Miłość, wieczność, pożądanie