Jasper Hale

więcej zdjęć »

Adoptowany syn Carlisle'a i Esme Cullenów, przybrany brat Edwarda, Emmetta i Rosalie, mąż Alice.

Urodził się w Teksasie i wstąpił do armii w roku 1861. Został zamieniony w wampira w 1863 przez wampirzycę Marię, gdy miał 20 lat. Zdobył umiejętności manipulowania uczuciami i emocjami, swoimi jak i innych. Maria, biorąc pod uwagę jego wysoką pozycję w wojsku, uczyniła go swoim pomocnikiem w tworzeniu armii nowonarodzonych wampirów. Jego zadaniem było szkolenie młodych wampirów, a następnie ich zabicie, gdy nie byli już potrzebni (po około roku, kiedy ich siła słabła). Zmęczony takim życiem, dołączył do starych przyjaciół – Petera i Charlotte, jednak wkrótce i z nimi się rozstał – jego moc odczuwania emocji innych ludzi sprawiała, że nie radził sobie ze swoim stylem życia, czując strach zabijanych przez niego osób. W karczmie spotkał Alice, przewidującą o ich spotkaniu, i razem z nią dołączył do rodziny Cullenów. Ma największe problemy z opanowaniem się, widząc lub wyczuwając węchem ludzką krew.

Jasper jest wysoki i muskularny, ale szczupły – w „Zmierzchu” Bella opisuje go jako „podobnego do lwa”. Jego ciało pokryte jest bliznami w kształcie półkoli (ślady zębów), które są pamiątką po wielu latach szkolenia nowonarodzonych wampirów, jednak ludziom niezwykle trudno je dostrzec, gdyż mają słabszy wzrok niż wampiry. Ma miodowoblond włosy i oczy koloru żółtego gdy jest "syty" i czarnego, kiedy jego głód nie jest zaspokojony.

Jasper ma dar sterowania emocjami innych. Wadą jest to, że te emocje bardzo wpływają na jego samopoczucie.

W Zmierzchu Jasper towarzyszy wraz z Alice Belli, która ucieka przed Jamesem. W Księżycu w nowiu rzuca się na Bellę, gdy ta przypadkowo rani się papierem. Jasper w trzeciej części (Zaćmieniu) uczy swoją rodzinę oraz wilkołaków technik walki z nowonarodzonymi wampirami. Wraz z Alice w Przed świtem odchodzi szukać pół wampira pół człowieka, by uratować dziecko Belli, Renesmee. Po poszukiwaniach, które zakończyły się sukcesem, wraca z żoną do Cullenów.

Saga Zmierzchu Miłość, wieczność, pożądanie