Zmierzch

Siedemnastoletnia Isabella Swan przeprowadza się do ponurego, deszczowego miasteczka Forks w stanie Waszyngton, aby jej matka mogła podróżować razem ze swoim nowym mężem Philem - baseballistą. Zaczyna całkowicie nowe życie ze swoim ojcem Charliem. Zaczyna liceum. Z początku nie może się przyzwyczaić do życia w Forks, jednak niedługo potem poznaje tam nadludzko przystojnego i zarazem tajemniczego chłopaka Edwarda Cullena, który zawsze przesiadywał ze swoim rodzeństwem przy innym stoliku w stołówce i trzymał się z daleka od innych ludzi.

okładka zmierzch

Dziewczyna dowiaduje się z czasem że Cullenowie są wampirami, obdarzonymi nadludzkimi mocami, takimi jak telepatia czy umiejętność sterowania cudzymi emocjami. Mimo, że wiąże się to z dużym ryzykiem Edward i Bella nadal utrzymują ze sobą kontakt, a wkrótce zakochują się w sobie bez pamięci, nie mogąc bez siebie żyć. Niedługo jednak do miasta przybywa troje wampirów, chcących zapolować na Bellę. Swan ucieka do swego rodzinnego miasta Phoenix, gdzie jest chroniona przez Alice i Jaspera. Jeden z obcych wampirów informuje Bellę że uwięzili jej matkę, więc panna Swan wymyka się rodzeństwu i udaje się na spotkanie z obcymi. Po tym jak Edward ratuje ukochaną przed niebezpieczeństwem, oboje szczęśliwie wracają do Forks.

Ekranizacja Zmierzchu

Premiera ekranizacji pierwszej części sagi "Zmierzch" odbyła się 17 listopada 2008 roku i w sumie zarobiła 380 milionów USD. W ciągu weekendu premierowego film "Zmierzch" zarobił w Stanach 69,6 miliona dolarów, tym samym zajmując pierwsze miejsce amerykańskiego box office i osiągając wynik lepszy niż otwarcie "Quantum of Solace". Na 2 dni przed premierą "Zmierzchu" wyprzedano około 2000 seansów filmu, w tym 600 pokazów odbywających się o północy. Pierwszy umieszczony w internecie na MySpace zwiastun filmu "Zmierzch" w ciągu pierwszego tygodnia przyciągnął prawie 3 miliony widzów i ścigał się z rekordem oglądalności ustanowionym przez "Indiana Jones i królestwo kryształowej czaszki". Po premierze filmu "Zmierzch" obsada filmu przez wiele tygodni okupowała całą pierwszą dziesiątkę rankingu "STARmeter" na imdb.com - od 1 po 10 miejsce zajęli wyłącznie aktorzy grający w "Zmierzchu"!

Saga Zmierzchu Miłość, wieczność, pożądanie